Turqia i jep fund operacionit të gjerë për kërkimin e të mbijetuarve - Bota Sot
Turqia i jep fund operacionit të gjerë për kërkimin e të mbijetuarve

Evropë

Turqia i jep fund operacionit të gjerë për kërkimin e të mbijetuarve

Më: 26 janar 2020 Në ora: 16:20
Foto

Autoritetet në Turqi i dhanë fund të dielën një operacioni të gjerë për gjetjen e të mbijetuarve nën rrënojat e shkaktuara nga një tërmet i fuqishëm që goditi vendin të premten në mbrëmje.

Ekipet punuan gjatë gjithë natës duke shpëtuar 45 persona njoftoi Autoriteti për Fatkeqësitë dhe Emergjencat.

Tërmeti me magnitudë 6.8 goditi goditi tre zona në provincën Elazig duke shkaktuar vdekjen e 32 personave atje si dhe katër të tjerëve në provincën fqinje atë të Malatya-s.

Sipas të dhënave zyrtare rreth 1.600 persona rezultojnë të plagosur. Tërmeti i fuqishëm u shoqërua me 700 pas-goditje, disa prej tyre me magnitudë 4.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat