Tensioni në veri të Sirisë, Turqia tha se vrau 55 ushtarë të tjerë nga regjimi i Bashar al-Asad - Bota Sot
Tensioni në veri të Sirisë, Turqia tha se vrau 55 ushtarë të tjerë nga regjimi i Bashar al-Asad

Evropë

Tensioni në veri të Sirisë, Turqia tha se vrau 55 ushtarë të tjerë nga regjimi i Bashar al-Asad

Më: 13 shkurt 2020 Në ora: 23:27
Foto

Ushtria turke ka rritur praninë e saj ushtarake në Idlib, fortesa e fundit e fraksioneve kryengritëse islamike kundër Damaskut, pas sulmeve të pësuara nga trupat e saj.

Të paktën 55 ushtarë të ushtrisë siriane janë vrarë në sulmet e fundit nga ushtria turke në provincën e Idlib, në veri të Sirisë, në përgjigje të bombave që kanë shkaktuar katërmbëdhjetë viktima midis trupave turke të vendosura në zonë.

“Sipas informacionit të fundit, nga burime të ndryshme në rajonin e Idlib, sot janë neutralizuar 55 ushtarë të regjimit”, njoftoi Ministria e Mbrojtjes në një deklaratë të transmetuar nga disa media turke.

Turqia përdor termin “neutralizo” për të përcaktuar viktimat e armikut, të vdekur, të plagosur dhe të burgosur. Sipas Ankarasë, gjithsej 156 ushtarë sirianë janë vrarë në këto operacione ndëshkimi.

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, i ka dhënë ushtrisë siriane deri në fund të muajit të tërhiqet nga Idlib dhe ka kërcënuar të sulmojë forcat e saj në çdo pjesë të Sirisë, nëse ata përsëri sulmojnë trupat turke.

I dërguari special i SHBA për Sirinë, James Jeffrey, tha dje gjatë një vizite në Ankara se SHBA mbështesin “të drejtën e Turqisë për t’u mbrojtur” kundër ushtrisë siriane në rajonin e Idlib.

Nga ana tjetër, Turqia ka shumëfishuar përpjekjet e saj diplomatike me Rusinë, mbështetësin e presidentit Bachar al Asad në Siri, për të ulur tensionin në Idlib.

Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavusoglu njoftoi dje se një delegacion turk së shpejti do të udhëtojë në Moskë për të adresuar situatën në Idlib, pasi përfundoi pa marrëveshje kontaktet midis dy vendeve këtë javë.

Më shumë se 800,000 njerëz u larguan nga rajoni që nga dhjetori.

Ofensiva e regjimit Al Assado, me mbështetjen e ushtrisë ruse, shkaktoi largimin e më shumë se 800,000 njerëzve që nga dhjetori, njoftuan të enjten Kombet e Bashkuara.

“Nga më shumë se 800,000 njerëz që janë shpërngulur në veri-perëndim të Sirisë nga 1 dhjetori 2019 deri më 12 shkurt 2020, rreth 60% janë të mitur”, tha Zyra e KB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA). “Njerëzit që jetojnë në veriperëndim po kalojnë një nga krizat më të këqija që nga fillimi i luftës në Siri”, në 2011, thuhet më tutje nga kjo zyre.

Midis 9 dhe 12 shkurt, rreth 142,000 njerëz u shpërngulën nga luftimet, sipas OCHA.

Dhe 82,000 flenë jashtë, në mes të një valë të ftohtë në rajon që ka mbuluar vendin me reshje dëbore dhe temperatura nën 0 ° C, duke e bërë këtë gati një katastrofë të re humanitare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat