Gjermania arreston 12 persona për planifikimin e sulmeve terroriste - Bota Sot
Gjermania arreston 12 persona për planifikimin e sulmeve terroriste

Evropë

Gjermania arreston 12 persona për planifikimin e sulmeve terroriste

Më: 16 shkurt 2020 Në ora: 14:44
Foto ilustrim

Me urdhër të një gjykate gjermane, policia e këtij shteti i arrestoi 12 persona nën dyshimin për përfshirje në një komplot të së djathtës ekstreme për përmbysjen e rendit politik përmes sulmeve të shënjestruara.

Katër persona u arrestuan nën dyshimin për themelimin e një organizate terroriste të së djathtës ekstreme në shtator të vitit të kaluar, ndërsa tetë të tjerët për ofrimin e përkrahjes financiare për ta.

Prokurorët gjermanë thanë se personat e arrestuar ishin duke planifikuar sulme kundër politikanëve, azilkërkuesve dhe myslimanëve, shkruan “Reuters”.

Përkrahja për grupet e së djathtës ekstreme në Gjermani është duke u rritur në mënyrë të ndjeshme, sidomos në pjesën lindore të Gjermanisë, e cila dikur qeverisej nga sistemi komunist.

Personat e arrestuar, që janë të moshës nga 20 deri në 50-vjeçare, e kishin formuar grupin e quajtur “Der harte Kern” (“Bërthama e fortë”), raportoi gazeta “Welt am Sonntag”, duke shtuar se ata janë arrestuar në gjashtë rajone të ndryshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat