Stuhia Dennis sjell anijen fantazmë, në mënyrë të mistershme arriti në brigjet e Irlandës – brenda saj nuk kishte asnjë anëtarë të ekuipazhit - Bota Sot
Stuhia Dennis sjell anijen fantazmë, në mënyrë të mistershme arriti në brigjet e Irlandës – brenda saj nuk kishte asnjë anëtarë të ekuipazhit

Evropë

Stuhia Dennis sjell anijen fantazmë, në mënyrë të mistershme arriti në brigjet e Irlandës – brenda saj nuk kishte asnjë anëtarë të ekuipazhit

Më: 18 shkurt 2020 Në ora: 08:54
Foto

Një histori e pazakontë për anijen transportuese MV Alta të gjatë mbi 77 metra që lundron nëpër ujëra pa anëtarë të ekuipazhit, ka tërhequr vëmendjen e mediave botërore.

Anija misterioze transportuese që lundron nën flamurin e Tanzanisë, në shtator të vitit të kaluar është vërejtur për herë të fundit nga marina mbretërore e Britanisë së Madhe në Atlantik.

Anija fantazmë është vërejtur duke lundruar pranë brigjeve afrikane gjashtë muaj më parë, kurse tani është parë në brigjet e Irlandës, pas stuhisë Dennis që goditi këtë vend.

Anija transportuese MV Alta është vërejtur të dielën, kurse zëdhënësi i rojeve bregdetare në Waterford, ka thënë se lokacioni aktual i anijes është si rezultat i stuhisë, duke pranuar se e kanë kontrolluar dhe se brenda saj nuk e kanë gjetur askënd.

Në anën tjetër menaxheri për shpëtimin e anijeve John Tatan, pretendon se kjo anije “është një në milion”.

“Ka bredhur deri në brigjet afrikane, në perëndim të brigjeve spanjolle, në Angli e deri të Irlanda. Kurrë më herët nuk kam parë diçka të tillë”, ka shtuar ai.

Megjithatë ajo çfarë mbetet mister është se si ka ndodhur që anija e prodhuar më 1976, të përfundojë duke lundruar në Oqeanin Atlantik, duke mos pasur as edhe një njeri në të. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat