Mijëra njerëz protestojnë në Greqi për rregullimin e pensioneve - Bota Sot
Mijëra njerëz protestojnë në Greqi për rregullimin e pensioneve

Evropë

Mijëra njerëz protestojnë në Greqi për rregullimin e pensioneve

Më: 18 shkurt 2020 Në ora: 14:35
Foto

Mijëra protestuan në Greqi të martën kundër një reforme të re të pensioneve, pasi një grevë 24-orëshe paralizoi transportin dhe shërbimet, raportuan AFP.

Rreth 10,000 njerëz demonstruan në kryeqytet kundër reformës, e cila inkurajon një qëndrim më të gjatë në forcën e punës, tha policia.

Aksioni i punës solli transportin publik në Athinë, trenat ndërkombëtarë dhe shërbimet e anijeve të trageteve në një ndalesë.

Nëpunësit civilë gjithashtu u larguan nga puna dhe gazetarët do të fillojnë një ndalesë pune tre-orëshe kundër reformës së pensioneve.

"Ky projektligj është praktikisht vazhdimi i ligjeve (shtrëngimit) të ligjeve të futura në 2010-2019," tha sindikata e nëpunësve civilë ADEDY.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat