Putin habit Kremlinin me vendimin më të fundit, shkarkon këshilltarin e tij më të afërt - Bota Sot
Putin habit Kremlinin me vendimin më të fundit, shkarkon këshilltarin e tij më të afërt

Evropë

Putin habit Kremlinin me vendimin më të fundit, shkarkon këshilltarin e tij më të afërt

Më: 19 shkurt 2020 Në ora: 09:46
Vladislav Surkov dhe Vladimir Putin

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka habitur Kremlinin duke marrë vendimin për të shkarkuar këshilltarin e tij më të afërt Vladislav Surkov.

Strategu njihej si kardinal gri në Rusi për shkak të ndikimit të tij të perceptuar te presidenti. Z. Surkov mbikëqyri politikën ndaj Ukrainës, por kohët e fundit u lirua nga një pjesë e kësaj përgjegjësie. Dmitry Kozak, një aleat i ngushtë i presidentit, mori përsipër rolin e Ukrainës në fillim të këtij muaji, shkruan BBC.

Kremlini nuk e sqaroi nëse z. Surkov do t'i jepej një pozicion i ri. Një deklaratë në faqen e saj të internetit gjithashtu nuk tregoi pse ai ishte shkarkuar nga puna.

Kush është Vladislav Surkov?

Si nënkryetari i parë i administratës së Kremlinit, Z. Surkov mbikëqyri partitë politike në parlament dhe fushatat elektorale që dhanë fitoren për Putin. Por ndikimi i tij filloi të venitet në vitin 2011, kur ai u bë zv / kryeministër.

Në vitin 2013, atij iu dha përgjegjësia për të mbikëqyrur lidhjet e Rusisë me Ukrainën dhe vendet e tjera post-sovjetike. Moska aneksoi gadishullin jugor të Krimesë të Ukrainës në vitin 2014 dhe mbështeti separatistët që flasin rusisht në lindjen e Ukrainës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat