Danimarkë: Punonjësja sociale dënohet për vjedhjen e 17 milion dollarëve - Bota Sot
Danimarkë: Punonjësja sociale dënohet për vjedhjen e 17 milion dollarëve

Evropë

Danimarkë: Punonjësja sociale dënohet për vjedhjen e 17 milion dollarëve

Më: 19 shkurt 2020 Në ora: 14:28
Foto

Një grua daneze është dënuar për vjedhjen e 117 milion koronave daneze ose 17 milion dollarë të fondeve të qeverisë. Britta Nielsen punoi në bordin e shërbimeve sociale të Danimarkës për 40 vjet, duke shpërndarë fonde për njerëzit në nevojë.  Një gjykatë e Kopenhagës e dënoi atë me gjashtë vjet e gjysmë burg të martën, shkruan BBC.

Çështja është e pazakontë për Danimarkën, një vend i njohur ndërkombëtarisht për transparencën dhe nivelet e ulëta të korrupsionit. Nielsen u largua për në Afrikën e Jugut pasi u shfaqën akuzat. Ajo ra dakord të kthehej në Danimarkë pasi Interpoli lëshoi një urdhër arresti.

Ajo u akuzua për përvetësim të parave për më shumë se 25 vjet. Nielsen punoi në Socialstyrelsen, Bordin Kombëtar të Shëndetit dhe Mirëqenies.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat