Gjykata Kushtetuese gjermane heton ish-gjyqtarët për të kaluarën naziste - Bota Sot
Gjykata Kushtetuese gjermane heton ish-gjyqtarët për të kaluarën naziste

Evropë

Gjykata Kushtetuese gjermane heton ish-gjyqtarët për të kaluarën naziste

Më: 19 shkurt 2020 Në ora: 22:15
Gjykata Kushtetuese gjermane

Gjykata Kushtetuese e Gjermanisë po merr në shqyrtim të kaluarën e ish-gjyqtarëve, nëse ata kanë pasur ose jo lidhje me regjimin nazist, që sundoi vendin nga viti 1933 deri më 1945, tha sot kryetari i gjykatës, Andreas Vosskuhle.

Vosskuhle u shpreh, në gjykatën me seli në perëndim të qytetit të Karlsruhes, se 16 gjyqtarët e të dy senateve, që formojnë Gjykatën e Lartë Gjermane, kanë marrë një vendim.

”U zbulua se dy apo tre ish-gjyqtarë kanë pasur lidhje me nazizmin. Kjo duhet të shqyrtohet si pjesë e një procesi të strukturuar”, theksoi ai.

Në qendër të hetimeve është Willi Geiger, i cili u zgjodh gjyqtar në këtë gjykatë për periudhën 1951-77. Raportohet se ai ka shpallur një numër dënimesh me vdekje gjatë kohës që ka qenë në krye të një gjykate të veçantë nën regjimin nazist.

Ministria e Drejtësisë ka udhëhequr vetë hetimin e kësaj çështjeje që u mbyll në vitin 2016.

U zbulua se më shumë se gjysma zyrtarëve në fjalë kanë qenë anëtarë të partisë së Adolf Hitlerit.

Hetime të ngjashme janë marrë përsipër edhe nga prokuroria dhe gjykatat federale. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat