Terroristi neonazist besonte te alienët, kontrollin e mendjes dhe se në bazat amerikane sakrtifikoheshin fëmijë për Satanin

Evropë

Terroristi neonazist besonte te alienët, kontrollin e mendjes dhe se në bazat amerikane sakrtifikoheshin fëmijë për Satanin

Më: 20 shkurt 2020 Në ora: 16:34
Foto ilustrim

Njeriu që vrau 9 persona e më pas veten dhe nënë e tij ishte një njeri I fiksuar pas teorive konspirative. Ai donte të zhdukte të gjithë muslimanët e botës edhe hebrenjtë si dhe gjermanët e papastër.

Tobias Rathjen, 43 vjeç, kishte një manifest të vetin dhe besonte në teoritë e konspioracioneve që frymëzohen nga ekstremi i djathtë. Besonte se në tokë kishin zbritur alienët, se mendja njerëzore kontrollohej në grup dhe se në bazat secrete amerikane sakfirikoheshin fëmijë për të nderuar djallin.
Në fund 43 vjecari gjithë inatin e tij e zbrazi duke hapur zjarr me armë automatike në dy bare shisha në qytetin gjerman të Hanau të mërkurën në mbrëmje, duke vrarë nëntë persona. Ai u gjet më pas i vdekur në banesën e prindërve të tij, pasi qëlloi nënën 72-vjeçare e më pas veten.
Terroristi I djathtë postoi edhe një manifest me 24 faqe në internet me planet e tij për spastrimin etnik global, përfshirë myslimanët dhe hebrenjtë. Ai u zotua të zhduk disa shtete përfshirë Izraelin, pjesën më të madhe të Lindjes së Mesme, disa kombe aziatike, Afrikën e Veriut, Qendrore dhe Jug Amerika, Karaibet dhe Gjermanët që ai i konsideronte ‘të papastër’.
‘Unë mund ta imagjinoj përgjysmimin e popullsisë,’ shkruante në manifestin e tij.
Krahas manifestit, Rathjen postoi planin e tij për të ndihmuar skuadrën gjermane të futbollit të fitonte një Kupë Botërore dhe një strategji për të cilën ai këmbënguli se mund të kishte përfunduar luftërat afgane dhe Irak brenda 10 viteve.
Uebfaqja e tij përfshinte lidhje me teoricienët e shquar të komplotit, përfshirë njerëz që pretendojnë se kanë kryer autopsi ndaj alienëve ose për të hetuar raste të personave të zhdukur, të cilat i lidhin me rrëmbimin nga alienët.
Dhe në një video të postuar në internet vetëm disa ditë para sulmit të natës së kaluar në qytetin e Hanau, Rathjen bën flet për baza ushtarake nëntokësore në Amerikë, ku ai pretendon se ndodh adhurimi i Satanit dhe abuzimi i fëmijëve – duke u bërë thirrje njerëzve të ngrihen dhe t,i sulmojnë.
Rathjen postoi manifestin dhe videot në internet para se të hapte zjarr në qytetin e lindjes rreth orës 10:00 të së mërkurës, duke vrarë nëntë njerëz dhe plagosur gjashtë. Ai pastaj shkoi në shtëpi, vrau nënën e tij 72-vjeçare dhe më pas vrau veten.
Një grua shtatzanë, nënë e një fëmijë dy vjec ishte në mesin e të vrarëve, raporton gazeta gjermane Bild. Ambasada Turke në Berlin ka konfirmuar se pesë nga qytetarët e saj janë në mesin e të vdekurve. Presidenti turk dënoi atë që ai e quajti një ‘sulm racist’ ndaj popullit turk, pasi kishte kritikuar më parë Gjermaninë për mangësi në luftën ndaj islamofobisë në rritje.

Një nga viktimat ishte kurdë, si dhe një boshnjak dhe një polak. Pas bastisjes në banesën ku vdiq Rathjen, një burrë – që besohet të jetë babai i tij – u pa duke u largua nga shtëpia me pranga. Ai nuk mendohet se ishte përfshirë direkt në sulme. Policia tha se gjeti një letër dhe një video në apartament në të cilin Rathjen rrëfeu për vrasjen. Gjermania ka qenë në qendër të një ringjalljeje në politikën e ekstremit të djathtë në të gjithë Evropën vitet e fundit, e cila ka parë AfD me një numër rekord vendesh në parlament, një sulm të djathtë ekstremisht në një sinagogë dhe një politikan të vrarë nga një e djathtë – i dyshuar ekstremist të djathtë.
Rritja e forcave që mbështetin krahun e djathtë filloi si një reagim ndaj krizës së migrantëve 2015, kur Kancelarja Angela Merkel hapi kufijtë e Gjermanisë për migrantët.
Rreth 1 milion migrantë mbërritën në Gjermani vetëm atë vit, duke u shoqëruar me raste sulmesh seksuale, më famëkeqi në prag të Vitit të Ri 2015/16 kur më shumë se 1.000 gra në 12 qytete, përfshirë Këln, pretenduan se ishin sulmuar seksualisht
Në vitin 2017, zemërimi ndaj sulmeve shoqëruar me frikën ndaj emigrantëve bënë ë AFD të bëhej forca e tretë politike me 94 vende në parlament.
Rritja e lëvizjes politike AfD është pasqyyrë e rritjes së ekstremizmit të djathtë që përfshinte dy sulme të profilit të lartë vitin e kaluar.
Në qershor, politikani Ëalter Luebcke me pikëpamje të forta pro-migrantëve, u gjet i vdekur jashtë shtëpisë së tij I qëlluar me pistoletë në kokë.
Një burrë 45-vjeçar me histori krimesh u arrestua më pas. Në tetor të njëjtin vit, një ekstremist i djathtë sulmoi një sinagogë në qytetin gjerman të Halle, ditën më të shenjtë në kalendarin hebre.
Pasi u përpoq dhe nuk arriti të futej në sinagogë, ai qëlloi dy persona dhe plagosi dy të tjerë duke përfshirë sulmin në një dyqan aty pranë shish kebab para se të arrestohej.
Policia gjermane ka regjistruar gjithashtu një rritje të krimeve të urrejtjes, e cila u rrit nga 7,913 në 8,113 në 2018, me shumicën e atyre që i atribuohen ekstremit të djathtë. Krimet antisemitike gjithashtu u rritën në të njëjtën periudhë, nga 1.504 në 1.799.
Në vitin 2018, policia antiterror sekuestroi edhe 1,091 armë të lidhura me krime nga ekstremistë të supozuar të ekstremit të djathtë, një rritje prej 61 përqind në 2017 pasi ekspertët paralajmëruan për një ‘riarmatim masiv’ nga grupet neo-naziste.
Dhe, vetëm në gjysmën e parë të 2019, policia tha se regjistroi 8,605 vepra ekstremiste të krahut të djathtë – një rritje prej 900 për të njëjtën periudhë të 2018-ës.
Vetëm javën e kaluar, 12 persona përfshirë një punonjës të policisë gjermane u arrestuan dhe u akuzuan për komplotin për të krijuar ‘luftë civile’ me sulme ndaj migrantëve, azilkërkuesve, politikanëve dhe myslimanëve.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat