Arrestohet presoni i cili qëlloi me thikë në xhami në Londër

Evropë

Arrestohet presoni i cili qëlloi me thikë në xhami në Londër

Më: 20 shkurt 2020 Në ora: 20:32
Foto

Një burrë është arrestuar me dyshimin për tentativë vrasjeje pas një goditje me thikë brenda një xhamie qendrore në Londër, raporton BBC.

Viktima, në vitet '70 të tij, u plagos në një sulm në Xhaminë Qendrore të Londrës, afër Parkut të Regent, të cilin policia nuk po e trajton si të lidhur me terrorin.

Ai u dërgua në spital nga pedagogët, ku gjendja e tij është vlerësuar si jo-kërcënuese për jetën.

Një burrë 29-vjeçar u kap nga njerëzit që bënin lutje për ta përmbajtur derisa të mbërrinte policia.

Në një deklaratë, xhamia tha se njeriu i plagosur ishte muezini, personi që bën thirrjen për lutje dhe ai ishte qëlluar me thikë menjëherë pas orës 15:00 gjatë namazit të pasdites.

Ayaz Ahmad, një këshilltar në xhami, tha se goditja me thikë "do të kishte qenë kërcënuese për jetën nëse nuk do të ishte për adhuruesit".

Pamjet nga brenda xhamisë tregojnë një burrë të bardhë, të veshur me një kapuç të kuq, xhinse dhe me këmbë të zhveshur, të cilat ishin të lidhura në dysheme nga oficerët e policisë.

Një video tregonte një thikë në dysheme nën një karrige plastike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat