Dalin pamjet, çfarë bëri 4 ditë më parë në lokalin ku kreu sulmin ekstremisti gjerman - Bota Sot
Dalin pamjet, çfarë bëri 4 ditë më parë në lokalin ku kreu sulmin ekstremisti gjerman

Evropë

Dalin pamjet, çfarë bëri 4 ditë më parë në lokalin ku kreu sulmin ekstremisti gjerman

Më: 21 shkurt 2020 Në ora: 11:25
Tobias Rathjen

Një ngjarje e rëndë tronditi Gjermaninë dy ditë më parë, një ekstremist i djathtë, ekzekutoi 9 persona, nënë e tij dhe më pas veten.

Ngjarja shokuese ndodhi në qytetin gjerman Hanau, pranë Frankfurtit. Autori i identifikuar si Tobias Rathjen la një letër dhe një video para se të qëllonte për vdekje 9 persona në dy bare. Viktimat ishin krysisht emigrantë dhe qëllimi i sulmit ishte për arsye rraciste.

Ndërkohë në mediat e huaja janë publikuar edhe pamjet, ku vërtetohet se ekstremisti ka qenë në një nga lokalet ku kreu sulmin.

Tobias Rathjen është fiksuar nga kamerat e sigurisë në lokal, 4 ditë para se të kryente një nga sulmet e tij pikërisht në këtë bar.

Nëntë viktimat e tij, ishin kryesisht emigrantë. Ndërsa trupi i autorit u gjet pranë nënës së tij të vdekur 72-vjeçare në orët e para të mëngjesit të së enjtes.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat