Nën Alpet e Zvicrës, tuneli më i gjatë hekurudhor në botë po shkon drejt përfundimit - Bota Sot
Nën Alpet e Zvicrës, tuneli më i gjatë hekurudhor në botë po shkon drejt përfundimit

Evropë

Nën Alpet e Zvicrës, tuneli më i gjatë hekurudhor në botë po shkon drejt përfundimit

Më: 22 shkurt 2020 Në ora: 23:20
Foto

Mijëra metra nën Alpet zvicerane, një hekurudhë e re dhe me kapacitet të lartë është afër përfundimit. Në zemrën e tij është tuneli më i gjatë hekurudhor në botë, Tunneli Gotthard Base me gjatësi 57 kilometra.

Gjithçka në lidhje me këtë projekt 11.3 miliardë dollarësh është në një shkallë të madhe. Më shumë se 2.500 njerëz punuan në ndërtimin e saj, ku gërmuan gati 30 milionë ton granit para se të vendosin shinat prej çeliku në një gjatësi prej 400 kilometrash dhe instalimin e mijëra kilometrave të kabllove për sistemet e energjisë, sinjalizimit dhe komunikimit, shkruan CNN Travel.

Me rregullimin e tuneleve më të vegjël, të cilët lidhin dy tunelet kryesore paralele çdo 325 metra, rrjeti i përgjithshëm i tuneleve tejkalon 150 kilometra. Janë gërmuar edhe 8 milion ton shtesë guri me qëllim ndërtimin e tunelit bazë. Brenda këtyre tuneleve janë dy stacione multifunksionale që lejojnë trenat të kalojnë nga një tunel në tjetrin, për qëllime mirëmbajtjeje ose gjatë emergjencave.

Njëra prej tyre ishte të bëhej stacioni më i thellë i metrosë në botë, i quajtur “Porta Alpina”, me ashensorë që zbresin në një thellësi afër 800 metra, duke lidhur platformat e stacionit me fshatrat në sipërfaqe, por plani u refuzua si joekonomik në vitin 2012.

Tuneli Gotthard Base shkurton 40 minuta nga udhëtimi midis Cyrihut ose Bazelit dhe Milanos, duke siguruar që hekurudha të mbetet mënyra e zgjedhjes midis Zyrihut dhe Italisë. Kur sistemi i tunelit 6.6 miliardë dollarësh të përfundojë në vitin 2028, do të jetë zyrtarisht tuneli hekurudhor më i gjatë në botë.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat