Tërmeti që shkundi sot Turqinë la pas 8 të vdekur, eksperti turk del më paralajmërimin e frikshëm

Evropë

Tërmeti që shkundi sot Turqinë la pas 8 të vdekur, eksperti turk del më paralajmërimin e frikshëm

Më: 23 shkurt 2020 Në ora: 13:56
Turqi

Pas tërmetit që ra mëngjesin e sotëm në zonën e Vanit në Turqi, ekspertët paralajmërojnë se mund të ketë lëkundje të tjera.

Eksperti i katastrofave, Assoc. Dr. Yldrm Güngör tha se lëkundja e sotme është e zakonshme për këtë rajon. “Unë mund të them shumë qartë se çdo tërmet, nuk është i kualifikuar për të shkaktuar një tërmet në Turqi”- tha ai pas lëkundje me magnitudë 5.7 që ndodhi që ndodhi në kufirin midis Iranit dhe Turqisë.

Güngör paralajmëroi se dridhje të tilla mund të shkaktojnë ortekë duke qenë se në zonë ka dëborë. Edhe Presidenti i Gjysmëhënës së Kuqe Kerem Knk gjithashtu tha, “Tërmetet mund të shkaktojnë ortekë dhe rrëshqitje të dheut. Njerëzit duhet të jenë të kujdesshëm sidomos në rajonet ku ekziston një rrezik orteku në Van Bakale.” tha ai.

Tërmeti i sotëm ka lënë pas të paktën 8 të vdekur, dhe qindra mijëra shtëpi të shkatërruara. 13 ekipe kërkimi dhe shpëtimi nga xhandarmëria e rrethit AFAD dhe Bakale dhe 112 ekipe të urgjencës u dërguan në zonën e prekur.

Gjithashtu, 144 tenda të tipit familjar u dërguan nga depoja e logjistikës në Van për të strehuar banorët e prekur, të cilët ndodhen në kushte të vështira për shkak të pranisë së dëborës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat