Më shumë se 11 mijë shtëpi do të ndërtohen në Angli pas përmbytjes - Bota Sot
Më shumë se 11 mijë shtëpi do të ndërtohen në Angli pas përmbytjes

Evropë

Më shumë se 11 mijë shtëpi do të ndërtohen në Angli pas përmbytjes

Më: 23 shkurt 2020 Në ora: 23:03
Foto

Më shumë se 11,000 shtëpi të reja janë planifikuar të ndërtohen pas përmbytjes në rajone të goditura nga stuhitë më të këqija të dimrit në një gjeneratë, ka mësuar Guardian.

Një analizë e dokumenteve të planifikimit zbulon se 11.410 shtëpi të reja janë planifikuar të ndërtohen që qeveria i konsideron me rrezik të lartë në shtatë qarqet angleze, ku mijëra prona janë shkatërruar nga përmbytjet që nga nëntori.

Në Shropshire, ku u shpall një incident i madh dhe banorët u evakuuan gjatë Storm Dennis, 764 shtëpi janë caktuar të ndërtohen në zona me një rrezik të lartë përmbytjeje. Në Doncaster, ku u përmbyt zona e Fishlake në nëntor, afro 4,000 shtëpi janë destinuar për zona të tilla përmbytjeje.

Qeveria po përballet me thirrje të rinovuara për të rishikuar strategjinë e saj të strehimit pasi ekspertët, autoritetet lokale dhe siguruesit paralajmërojnë se ndërtimi në pllaka përmbytëse po rrit rrezikun për mijëra njerëz nga stuhitë ekstreme si Ciara dhe Dennis, për të cilat shkencëtarët e klimës thonë se do të bëhen më të zakonshme, raporton The Guardian.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat