Përhapja e coronavirusit në Itali konsiderohet si shpërthimi më i madh i këtij virusi në Evropë

Evropë

Përhapja e coronavirusit në Itali konsiderohet si shpërthimi më i madh i këtij virusi në Evropë

Më: 24 shkurt 2020 Në ora: 00:35
Foto ilustrim

Tani ka 78,854 raste të konfirmuara të coronavirusit të ri dhe 2,465 vdekjeve në të gjithë botën, sipas shifrave të fundit.

Shumica e rasteve dhe vdekjeve janë në Kinë, e ndjekur nga Japonia dhe Koreja e Jugut.

Gjatë fundjavës, rastet e konfirmuara të Italisë u rritën nga tre të premten në mëngjes në më shumë se 130 të dielën, duke shënuar shpërthimin më të madh të Evropës.

Këtu janë pesë vendet e para që kanë përjetuar shpërthime jashtë Kinës:

Japoni: 738 raste, 3 vdekje. (639 raste në anije lundrimi Diamond Princess dhe 99 në tokë.)

Koreja e Jugut: 602 raste, 5 vdekje

Itali: 132 raste, 2 vdekje

Singapori: 89 raste

Hong Kong: 74 raste, 2 vdekje. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat