Koronavirusi largon nga trafiku 150 aeroplanë të Lufthansa

Evropë

Koronavirusi largon nga trafiku 150 aeroplanë të Lufthansa

Më: 5 mars 2020 Në ora: 08:48
Foto ilustrim

Linja ajrore gjermane Lufthansa ka tërhequr 150 aeroplanë nga trafiku ajror për shkak të rënies së numrit të pasagjerëve si pasojë e koronavirusit.

Një zëdhënës i kompanisë sot tha se Lufthansa  do të lë 25 avionë me destinacion të gjatë dhe 125 me distancë të mesme dhe të shkurtër në tokë.

Lufthansa Group, e cila përveç kompanisë mëmë gjermane, gjithashtu zotëron linjat ajrore zvicerane, austriake dhe Eurowing, ka më shumë se 750 avionë në të gjithë botën.

Ulja e aeroplanëve të tërhequr nga trafiku do të fillojë këtë javë.

Të premten, Lufthansa tha se mund të “zvogëlojë deri në 25 për qind” të shërbimeve të transportit të shkurtër dhe të mesëm”.

Disa destinacione të saj nuk fluturojnë më ​​drejt Kinës, Iranit dhe një pjesë të Italisë.

Organizata Ndërkombëtare e Aviacionit Civil paralajmëroi më herët, se koronavirusi mund të shkaktojë humbje të ardhurash katër deri në pesë miliardë dollarë për linjat ajrore në të gjithë botën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat