Turqia ndalon eksportin e respiratorëve pa leje nga shteti - Bota Sot
Turqia ndalon eksportin e respiratorëve pa leje nga shteti

Evropë

Turqia ndalon eksportin e respiratorëve pa leje nga shteti

Më: 26 mars 2020 Në ora: 13:52
Ilustrim

Turqia, nxori një dekret përmes të cilit u kërkon kompanive që të marrin leje nga shtetit nëse dëshirojnë të eksportojnë respiratorë mjekësorë dhe pajisje tjera.

Qëllimi i kësaj mase është plotësimi i kërkesës në tregun e brendshëm, derisa numri i të infektuarve nga koronavirusi në vend po rritet.

Në Turqi, 59 njerëz vdiqën gjatë dy javëve të fundit dhe 2.433 u infektuan me koronavirusin e ri.

Dekreti thotë se kompanitë do të kenë nevojë për leje të veçantë për të eksportuar respiratorë dhe pajisje tjera mjekësore.

Ankaraja më parë ka njoftuar se do të ndalojë eksportimin e maskave mbrojtëse.

Turqia ka ndërmarrë një numër masash për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, duke përfshirë një shtetrrethim të pjesshëm për qytetarë të moshuar, mbylljen e shkollave, restoraneve dhe bareve, si ka ka ndaluar lutjet masive dhe ndeshjet sportive.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat