​Koronavirusi vret 37 mjekë italianë - Bota Sot
​Koronavirusi vret 37 mjekë italianë

Evropë

​Koronavirusi vret 37 mjekë italianë

Më: 26 mars 2020 Në ora: 15:32
Foto ilustrim

37 mjekë italianë kanë vdekur nga koronavirusi dhe 6.205 punëtorë mjekësorë janë infektuar, tregojnë shifrat e fundit.

Tre mjekë të tjerë vdiqën nga koronavirusi dje, në Bergamo, Foggia dhe Napoli, tha Federata Italiane e Profesioneve Mjekësore, duke e çuar totalin në 37.

Kreu i një instituti kërkimor italian tha sot se 6,205 punonjës shëndetësorë janë prekur nga sëmundja - 8.3 për qind e 74.376 infeksioneve totale në Itali.

“Ajo që ne përballemi çdo ditë është një buletin i vërtetë i luftës. Mjekët dhe familjet e tyre vajtojnë të vdekurit e tyre,” tha Filippo Anelli, president i federatës së mjekëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat