Koronavirusi po vazhdon të marrë jetë: 161 të vdekur në Zvicër

Evropë

Koronavirusi po vazhdon të marrë jetë: 161 të vdekur në Zvicër

Nga: M.L Më: 26 mars 2020 Në ora: 15:54
Pamje nga Zvicra

Ka mbi 10 mijë raste me koronavirus korona në Zvicër, ndërkohë që po rritet edhe numri i vdekjeve. Masat për të luftuar pandeminë po bëhen gjithnjë e më drastike.

Më 25 shkurt, u shënua rasti i parë me koronavirus në Zvicër.

Tani ka gati 10 mijë të infektuar. (Që nga 26 Mars 2020)

Sipas BAG, 161 persona vdiqën në Zvicër nga koronavirusi. (Që nga 26 Mars 2020)

Rastet u shënuan në të gjitha kantonet.

Qeveria federale ka shpallur emergjencën mbarëkombëtare, shkruan 20minten.ch, përcjell “Bota sot”.

Në kantonin e Cyrihut, edhe dy pacientë të tjerë vdiqën si rezultat i infeksionit me COVID19.

Tani ka 9 të vdekur atje. Nëntë të vdekurit ishin midis 78 dhe 97 vjeç.

Sipas Drejtorisë së Shëndetit në Cyrih të enjten,  1 mijë e 476 njerëz deri më tani kanë dalë pozitiv në testin për koronavirusin.

Image

Vdekshmëria

Numri i të sëmurëve me koronavirus në Zvicër vazhdon të rritet: Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) raportoi 10 mijë e 714 raste të konfirmuara nga laboratori të enjten pasdite, 1002 më shumë se një ditë më parë. Të paktën 170 njerëz kanë vdekur tani.

Ky ishte rezultat i një numërimi nga agjensia e lajmeve Keystone-SDA bazuar në informacionet nga kantonet. BAG regjistroi vetëm 161 vdekje në lidhje me një sëmundje Covid 19. Bazohet në raporte nga laboratorët dhe mjekët. Prandaj, numri i çështjeve mund të ndryshojë nga ato që do të komunikohen nga kantonet, shkruan BAG.

Deri më tani, në Zvicër janë realizuar rreth 91.400 testime, me 14 përqind të atyre që testuan rezultati ishte pozitiv, sipas raportit të situatës për situatën epidemiologjike, e cila u azhurnua të enjten pasdite. Numri i çështjeve do të rritet vazhdimisht.

Numri më i madh i të infektuarve në 100 mijë banorë mbetet në kantonin e Ticino (392.8), përpara kantoneve të Vaudit (294.2), Bazelit (292.1) dhe Gjenevës (205.4).

Në të gjithë botën, më shumë se 471 mijë njerëz janë prekur me infeksionin e ri të mushkërive  dhe më shumë se 21 mijë kanë vdekur. Vetëm në Itali, rezultuan mbi 74 mijë njerëz të infektuar deri të enjten në mëngjes, nga të cilët 7 mijë 503 vdiqën nga Covid 19.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat