Afro 600 vdekje nga koronavirusi në Britani të Madhe - Bota Sot
Afro 600 vdekje nga koronavirusi në Britani të Madhe

Evropë

Afro 600 vdekje nga koronavirusi në Britani të Madhe

Më: 26 mars 2020 Në ora: 19:41
Ilustrim

Në Mbretërinë e Bashkuar janë raportuar 115 vdekje të reja përbrenda 24-orësh.

Departamenti i Shëndetësisë, bën të ditur Sky News, ka raportuar se numri i të vdekurve në Britani të Madhe ka arritur në 578.

Ndërkaq, gjithsej në vend janë konfirmuar 11,658 raste, raporton i njëjti burim.

Kryeministri britanik, Boris Johnson, ka premtuar se që nga java në vijim do fillojë të bëjë shpërndarjen e mbi tre milionë testeve nëpër shtëpitë e qytetarëve britanik.

Forma e testit do të bëhet nëpërmjet gjakut, rezultati i të cilit pritet të jepet më shpejt sesa që mendohet.

Që nga koha kur është shfaqur COVID-19, e deri më tani, janë raportuar mbi 500 mijë raste, 22 mijë të vdekur dhe mbi 100 mijë të shëruar. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat