Zjarri i madh shkatërron rezervën më të madhe të natyrës së Polonisë - Bota Sot
Zjarri i madh shkatërron rezervën më të madhe të natyrës së Polonisë

Evropë

Zjarri i madh shkatërron rezervën më të madhe të natyrës së Polonisë

Më: 23 prill 2020 Në ora: 18:22
Foto ilustrim

Zjarret masive kanë shkatërruar rezervën më të madhe të natyrës së Polonisë, Parkun Kombëtar Biebrza, pasi vendi përballet me thatësirën e tij më të keqe në vite, raporton France24.

Pas flakëve të para që goditën të dielën, flakët u përhapën në 6.000 hektarë ose 10 përqind të parkut, i cili përmban disa nga ligatinat e ruajtura më mirë të Evropës dhe është shtëpi për murriz, beavers, ujqër dhe zogj unikë.

"Është një tragjedi e madhe ... Zakonisht në këtë kohë të vitit, gjithçka këtu është nën ujë. Unë fola me një zjarrfikës që tha se ata kurrë nuk kanë trajtuar diçka të tillë më parë," i tha AFP banorja lokale Joanna Skrzypkowska.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat