Bashkimi Evropian: Sulme kibernetike në kohë pandemie - Bota Sot
Bashkimi Evropian: Sulme kibernetike në kohë pandemie

Evropë

Bashkimi Evropian: Sulme kibernetike në kohë pandemie

Më: 1 maj 2020 Në ora: 07:45
Ilustrim

Bashkimi Evropian ka drejtuar akuza – pa specifikuar ndaj kujt – për “shfrytëzim” të pandemisë së koronavirusit për të kryer sulme kibernetike “qëllimkëqija” që synojnë infrastrukturën “kritike”, përfshirë atë të sektorit të kujdesit shëndetësor.

“Që nga fillimi i pandemisë, janë zbuluar fushata të sulmeve kibernetike”, tha shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, përmes një deklarate më 30 prill.

Deklarata u bë në emër të 27 vendeve anëtare të bllokut. “Të gjithë autorët duhet menjëherë të përmbahen nga kryerja e veprimeve të tilla të papërgjegjshme dhe destabilizuese, të cilat mund të rrezikojnë jetën e njerëzve”, thuhet në deklaratë. Në fillim të këtij muaji, zyrtarët çekë thanë që sistemet e teknologjisë së informacionit në aeroportin ndërkombëtar të Pragës, disa spitale dhe Ministria e Shëndetësisë ishin në shënjestër të një sulmi kibernetik, i cili nxiti zemërim në Pragë, si dhe në Uashington.

Zyrtarët çekë dyshojnë se hakerët rusë mund të kenë qenë mbrapa sulmeve në internet. Shtetet e Bashkuara shprehën shqetësimin për sulmet kibernetike që synojnë spitalet në Çeki- disa prej të cilave arritën të parandalojnë sulmet. Në fund të marsit, gjigandi francez i teknologjisë së mbrojtjes Thales paralajmëroi se aktorë shtetërore dhe kriminelët po përdorin epideminë e koronavirusit për të kryer sulme në internet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat