Më pak vdekje derisa shtrimet në spital vazhdojnë të bien në Francë

Evropë

Më pak vdekje derisa shtrimet në spital vazhdojnë të bien në Francë

Më: 9 maj 2020 Në ora: 20:37
Foto ilustrim

Numri i personave që kanë vdekur nga infeksionet koronavirus në Francë u rrit me 80 raste të reja duke dërguar numrin në në 26.310 të shtunën, tha ministria e shëndetësisë, një rritje shumë më e vogël ditore sesa një ditë më parë kur ishte 243, raporton France24.

Ministria tha që numri i njerëzve në njësitë e kujdesit intensiv - një masë kryesore e aftësisë së një sistemi shëndetësor për t'u marrë me epideminë - ra me 56, ose rreth 2%, në 2,812. Kjo është më pak se gjysma e pikut të 7,148 parë në 8 Prill.

Numri i personave në spital me koronavirus gjithashtu ra, në 22.614 nga 22.724, duke vazhduar një rënie të pandërprerë tre-javore, dhe 30% nga një kulm i 14 Prillit prej 32,292.

Franca do të fillojë të heqë bllokimin e saj kombëtar pothuajse dy-mujor nga e hëna.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat