Një në gjashtë fëmijë spanjollë kaloi depresion gjatë pandemisë - Bota Sot
Një në gjashtë fëmijë spanjollë kaloi depresion gjatë pandemisë

Evropë

Një në gjashtë fëmijë spanjollë kaloi depresion gjatë pandemisë

Më: 21 maj 2020 Në ora: 19:57
Spanja ka pasur një nga kufizimet më të rrepta në botë, përfshirë mbajtjen e fëmijëve mbyllur me javë të tëra

Thuajse një në gjashtë fëmijë spanjollë është ndier i dëshpëruar gjatë krizës së koronavirusit kurse ata më të varfrit, e kanë  vuajtur më keq, tha një organizatë bamirëse të enjten.

Spanja ka pasur një nga kufizimet më të rrepta në botë, përfshirë mbajtjen e fëmijëve mbyllur me javë të tëra, për të frenuar epideminë që ka vrarë afro 28,000 njerëz.

“Save the Children” tha se sondazhi i saj në prill tregoi se ndërsa bllokimi i dha mundësinë shumë familjeve të kalonin më shumë kohë së bashku, ende 17% e fëmijëve u ndien në depresion shpesh ose çdo ditë dhe vështirësitë e reja ekonomike  zgjeraun pabarazitë.

Në familjet më në nevojë, 32.3% e fëmijëve përpëliteshin për të fjetur, ndërsa 30.1% kishin frikë nga sëmundja COVID-19 - gati një e treta më shumë sesa në familjet më pak të rrezikuara.

Ata më të varfrit  u ankuan më shumë, sipas anketës së më shumë  1800 familjeve dhe fëmijëve

“Save the Children” thanë se një nga katër familje të cenueshme ka pësuar humbjen e punës ose zvogëlimin e të ardhurave, duke rritur tensionin dhe pasigurinë te fëmijët. Në disa raste, familjeve iu është dashur ta ndajnë strehën me të huaj për të ulur koston e qirasë.

"Të qenit i izoluar në banesa shumë të vogla me njerëz që nuk janë pjesë e familjes tuaj është në të vërtetë një rrezik sepse këto familje po përballen me dy lloje stresi. Ata kanë humbur punën e tyre pasi nuk mund të punojnë dhe janë të izoluar në vende shumë të vogla, "i tha Reuters, Andres Conde, kreu i “Save the Children” në Spanjë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat