Britania shënon 180 viktima të coronavirusit, përfshirë një fëmijë 12-vjeçar - Bota Sot
Britania shënon 180 viktima të coronavirusit, përfshirë një fëmijë 12-vjeçar

Evropë

Britania shënon 180 viktima të coronavirusit, përfshirë një fëmijë 12-vjeçar

Më: 23 maj 2020 Në ora: 17:48
Ilustrim

Mbretëria e Bashkuar i ka shënuar 180 viktima të reja të koronavirusit, përfshirë një fëmijë 12-vjeçar me gjendje shëndetësore të papublikuar. Kështu, numri i përgjithshëm i viktimave shkoi në 36,573.

Nga ky numër, 157 raste fatale u shënuan në Angli, 16 në Skoci, gjashtë në Uells dhe një në Irlandën Veriore, shkruan “Daily Mail”, transmeton Gazeta Express.

Viktima 12-vjeçare bëhet fëmija i katërt nën moshën 15-vjeçare që vdes nga virusi i ri në vendin ishullor.

Shifra e viktimave është preliminare, sepse përbëhet nga llogaritja e raportimeve nga katër shtetet e Britanisë, ndërsa Departamenti i Shëndetësisë pritet që më vonë ta publikojë numrin zyrtar, që pritet të jetë më i lartë, ngase aty do të përfshihen edhe rastet që kanë ndodhur në shtëpitë e të moshuarve.

Rënia e numrit të rasteve të reja erdhi në kohën kur këshilltari i lartë i kryeministrit Johnson, Dominic Cummings, u akuzua për shkelje të rregullave të izolimit pasi kishte udhëtuar qindra kilometra me veturë.

Britania është në mesin e vendeve më të prekura nga koronavirusi në botë, ndërsa është shteti me më së shumti viktima në Evropë. Pas saj radhiten Italia dhe Spanja.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat