Në Spanjë protestojnë me makina kundër masave nga koronavirusi - Bota Sot
Në Spanjë protestojnë me makina kundër masave nga koronavirusi

Evropë

Në Spanjë protestojnë me makina kundër masave nga koronavirusi

Më: 23 maj 2020 Në ora: 22:30
Foto

Mijëra njerëz në Spanjë po protestojnë kundër trajtimit të qeverisë për shpërthimin e koronavirusit, raporton BBC.

Partia e ekstremit të djathtë Vox u bëri thirrje mbështetësve të udhëtojnë nëpër qytetet e mëdha pa lënë automjetet e tyre në mënyrë që të ruajnë distancën sociale.

Protestuesit në kryeqytet, Madridi, hipën në kolonë dhe tundën flamujt spanjoll ndërsa kërkuan që Kryeministri socialist Pedro Sánchez të jepte dorëheqjen.

Spanja vendosi disa nga kufizimet më të rrepta në Evropë më 14 mars.

Ka lehtësuar kufizimet në javët e fundit, por Madridi dhe Barcelona kanë mbetur nën mbyllje të fortë për shkak të shpërthimeve të tyre më të rënda të Covid-19.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat