Pas Sllovenisë, edhe Mali i Zi shpall fitoren ndaj Coronavirusit - Bota Sot
Pas Sllovenisë, edhe Mali i Zi shpall fitoren ndaj Coronavirusit

Evropë

Pas Sllovenisë, edhe Mali i Zi shpall fitoren ndaj Coronavirusit

Më: 25 maj 2020 Në ora: 15:37
Ilustrim

Pas Sllovenisë që para disa dite, shpalli të fituar luftën kundër Coronavirusit.

Edhe Mali i Zi duket se e ka mposhtur koronavirusin, pasi në këtë shtet nuk ka asnjë rast aktiv me virus.

“Pas 68 ditësh që nga rasti i parë, Mali i Zi aktualisht është pa pacientë me Coronavirus”, ka njoftuar përmes një postimi në rrjetin social Twitter, Instituti i Shëndetit Publik në Malin e Zi.

Autoritetet kanë njoftuar se së fundmi janë kryer 140 teste të koronavirusit dhe asnjë nuk ka dalë pozitiv.

Më 23 maj, Instituti njoftoi se numri i përgjithshëm i pacientëve që nga fillimi i epidemisë ka qenë 324.

Fundi i epidemisë do të thotë që disa masa, përfshirë ndihmën financiare për qytetarët dhe firmat e goditura nga Coronavirusi, do të skadojnë në fund të majit. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat