Gjermani, tregu i shitjeve me pakicë shënon rënien më të madhe që nga 2007

Evropë

Gjermani, tregu i shitjeve me pakicë shënon rënien më të madhe që nga 2007

Më: 29 maj 2020 Në ora: 23:51
Foto Ilustrim

Gjatë muajit prill shitjet e veshjeve pësuan rënie të ndjeshme për shkak të mbylljes së dyqaneve gjatë shpërthimit të koronavirusit në vend.

Dyqanet që shesin veshje, këpucë, tekstile dhe artikuj prej lëkure shënuan një rënie me më shumë se 70 %, pavarësisht se disa u lejuan të hapen në fund të muajit.

Sipas statistikave zyrtare të lëshuara sot, krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar, shitjet me pakicë ranë me 6,5 %.

Në krahasim me marsin, shitjet ranë me 5 %, rënia më e madhe që nga janari 2007.

Dyqanet e ushqimeve dhe pijeve, që u lejuan të qëndrojnë të hapura gjatë kufizimit, shënuan rritje të shitjeve në prill me 6,2 %.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat