I dhanë 20 % shanse për të jetuar, 5 vjeçarja fiton betejën me sëmundjen e rrallë - Bota Sot
I dhanë 20 % shanse për të jetuar, 5 vjeçarja fiton betejën me sëmundjen e rrallë

Evropë

I dhanë 20 % shanse për të jetuar, 5 vjeçarja fiton betejën me sëmundjen e rrallë

Më: 2 qershor 2020 Në ora: 17:39
Scarlett me familje

Një vajzë 5 vjeçare në Britani arriti të fitojë betejën me një sëmundje inflamatore të quajtur Kawasaki edhe pse mjekët i dhanë vetëm 20 përqind shanse për të mbijetuar.

Scarlett Nicholas nga Yorkshire, fillimisht shfaqi simptoma të koronavirusit, një temperaturë të lehtë e cila zgjati vetëm 2 ditë.

Por më pas ajo shfaqi simtoma të Kawasaki, skuqje në të gjithë trupin dhe temperaturë të lartë e cila zgjati për disa ditë.

Ajo u shtrua në spital dhe qëndroi e intubuar për disa kohë. Gjithashtu ajo shfaqi edhe disa komplikacione me zemrën e cila e rëndoi më shumë gjendjen e 5 vjeçares.

Mjekët i njoftuan prindërit se vogëlushja mund të kishte vetëm 20 përqind shanse për të mbijetuar.

Por me kalimin e kohës, trupi i saj filloi të përgjigjej shumë mirë ndaj sëmundjes e cila çoi dhe në rigjenerimin e saj.

Tashmë Scarlett e ka kaluar rrezikun për jetën por do të vjiojë të qëndrojë në spital edhe për disa kohë derisa të ngrihet sërish në këmbë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat