Të moshuarit gjenden të vdekur javë më pas, fqinjët besonin se karantinoheshin - Bota Sot
Të moshuarit gjenden të vdekur javë më pas, fqinjët besonin se karantinoheshin

Evropë

Të moshuarit gjenden të vdekur javë më pas, fqinjët besonin se karantinoheshin

Më: 8 qershor 2020 Në ora: 13:39
Foto ilustrim

Dhjetëra të moshuar kanë humbur jetën në shtëpi për shkak të koronavorusit, vetëm për tu gjetur dy javë më vonë, zbulojnë mjekët.

Disa prej tyre janë zbuluar nga të afërmit apo fqinjët, për shkak se nuk i kishin parë prej shumë kohësh. Trupat e tyre ishin në procesin e dekompozimit.

Mjekët besojnë se dhjetëra raste të tilla kanë ndodhur në Londër në mars, prill dhe maj, për shkak të pandemisë.

Karantina ka bërë që fqinjët të mos shqetësohen shumë për të moshuarit dhe vetëm pas 7 deri në 14 ditësh është vënë re një problem.

Dr. Mike Osborn, patolog në Royal College tha për The Guardian: "Njerëzit kanë qëndruar të izoluar për shkak të karantinës për 7-14 ditë. Kam parë shumë raste, ku trupat janë dekompozuar."

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat