Janë vetëm dy vende në BE që nuk e kanë kaluar “kulmin” e rasteve me COVID-19 - Bota Sot
Janë vetëm dy vende në BE që nuk e kanë kaluar “kulmin” e rasteve me COVID-19

Evropë

Janë vetëm dy vende në BE që nuk e kanë kaluar “kulmin” e rasteve me COVID-19

Më: 12 qershor 2020 Në ora: 18:07
Pamje nga Suedia

Polonia dhe Suedia janë vendet e vetme të BE-së që nuk e kanë kaluar “kulmin” e rasteve me COVID-19, ka thënë Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC).

“Vala fillestare e transmetimit ka kaluar kulmin e saj në të gjitha vendet përveç Polonisë dhe Suedisë”, citohet të ketë thënë ECDC në vlerësimin e saj të shpejtë të rrezikut, shkruan Euronews, përcjell Telegrafi.

Po sipas Euronews, Agjencia shëndetësore e BE-së tha se masat e bllokimit në të gjithë BE/EEA – e cila përfshin gjithashtu Islandën, Lihtenshtajnin dhe Norvegjinë – dhe Mbretëria e Bashkuar kanë çuar në një rënie prej 80% të incidencës së virusit 14-ditësh që nga kulmi në 9 prill.

Por në Poloni dhe Suedi, incidenca 14-ditore “ishte në nivelin më të lartë akoma të vërejtur”.

Njëzet e tetë nga vendet e monitoruara nga ECDC, përfshirë Poloninë, kanë një normë aktuale të incidencës 14-ditore nën 20 raste për 100,000 banorë, ndërsa Mbretëria e Bashkuar dhe Portugalia kanë norma midis 20 dhe 100 për 100,000 banorë.

Ndërkohë që Suedia ishte i vetmi vend, shkalla e të cilit është mbi 100 raste për 100,000 banorë.

“Rritjet e testimit në Suedi mund të shpjegojnë pjesërisht këtë rritje”, tha ECDC.

Siç bëhet e ditur, autoritetet shëndetësore suedeze kanë regjistruar 48.228 raste të konfirmuara të sëmundjes që nga 11 qershori si dhe 4.814 vdekje.

Gati dy të tretat e infeksioneve të vendit – 29.811 – u raportuan pas 23 prillit, duke përbërë 6% të numrit të përgjithshëm të rasteve të vërejtura në 31 vendet që nga atëherë.

Vetëm Mbretëria e Bashkuar, Italia, Spanja dhe Franca – vendet më të prekura nga Evropa – si dhe Gjermania, kishin numër më të lartë të rasteve.

Një përshpejtim i shpejtë në numrin e rasteve është vërejtur gjithashtu ditët e fundit në Poloni pasi grupimet u raportuan në minierat e qymyrit.

Kombi i Evropës Lindore ka raportuar 28,201 infeksione të konfirmuara, me më shumë se 1.150 të regjistruara vetëm fundjavën e kaluar, të paktën gjysma e të cilave u zbuluan në mesin e punëtorëve të minierave të qymyrit.

Shumica e vendeve të BE-së kanë filluar të heqin masat e bllokimit të vendosura në mes të marsit për të frenuar përhapjen e virusit vdekjeprurës, megjithëse tubime të mëdha dhe udhëtime brenda dhe jashtë bllokut mbeten të kufizuara ashpër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat