Aeroporti i Frankfurtit hap qendër testimi për COVID-19, kjo është çmimorja

Evropë

Aeroporti i Frankfurtit hap qendër testimi për COVID-19, kjo është çmimorja

Më: 29 qershor 2020 Në ora: 13:54
Foto Ilustrim

Aeroporti i Frankfurtit hapi një qendër të testimit për COVID-19 ku pasagjerët mund të paguajnë për të marrë një test ndaj koronavirusit dhe për të marrë rezultatet e tyre brenda orëve, raporton Reuters.

Pasagjerët do të njoftohen për rezultatin përmes një “platforme dixhitale të sigurt” dhe informacioni mund të lidhet me një kalim në konvikt për ata që fluturojnë drejt vendeve që kërkojnë një provë negative përpara se të hynin, tha firma gjermane bioteknike Centogene.

Qendra e parë e provave Covid-19 në një aeroport gjerman do të ndihmojë në shmangien e karantinave dhe “shërben si një plan për hapjen e kufijve ndërkombëtarë”, tha Centogene, e cila nisi projektin me gjigantin ajror Lufthansa dhe operatorin e aeroportit Frankfurt Fraport.Një test standard kushton 59 euro, me rezultatet që priten brenda gjashtë deri në tetë orë. Për 139 euro, pasagjerët mund të zgjedhin një test të shpejtë, i cili do të japë një përgjigje në dy deri në tre orë. Qendra mund të trajtojë 300 teste në orë. Shërbimi pritet të ofrohet deri të paktën në korrik 2021, shtohet deklarata.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat