​“Marsejeza”, historia e himnit të Francës - Bota Sot
​“Marsejeza”, historia e himnit të Francës

Evropë

​“Marsejeza”, historia e himnit të Francës

Më: 30 qershor 2020 Në ora: 07:23
Ilustrim

Më 30 qershor të vitit 1792 në Paris, këndohet për herë të parë Marsejeza, si këngë lufte.

Konventa e miratoi atë si himnin kombëtar më 14 korrik 1795; e humbi këtë status nga Napoleon Bonaparti, vetëm për t’iu rikthyer pak kohë pas Revolucionit të korrikut të vitit 1830.

Pastaj “Marsejeza” u njoh si himn i lëvizjes revolucionare ndërkombëtare nga Komuna e Parisit në vitin 1871.

Tetë vjet më vonë u rishpall himn kombëtar i Francës dhe vazhdon të jetë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat