Lista e BE-së me shtetet që nuk janë të sigurta për udhëtime - Bota Sot
Lista e BE-së me shtetet që nuk janë të sigurta për udhëtime

Evropë

Lista e BE-së me shtetet që nuk janë të sigurta për udhëtime

Më: 30 qershor 2020 Në ora: 10:09
Foto Ilustrim

Bashkimi Evropian do ta publikojë së shpejti një listë me shtetet që nuk janë të sigurta për udhëtime gjatë pandemisë COVID-19.

Shtetet e Bashkuara nuk janë në një “listë të sigurt” të destinacioneve për udhëtime jo thelbësore që do të zbulohen nga qeveritë e Bashkimit Evropian më vonë sot, thanë tre diplomatë, raporton Reuters.

Blloku me 27 anëtarë pritet të japë miratimin e përvijës për kohën e lirë ose udhëtimet e biznesit nga e mërkura në 14 vende përtej kufijve të saj kur ata votojnë në listë deri në mesditën e Brukselit, thanë diplomatët.

Vendet thuhet se janë Algjeria, Australia, Kanada, Gjeorgjia, Japonia, Mali i Zi, Maroku, Zelanda e Re, Ruanda, Serbia, Koreja e Jugut, Tajlanda, Tunizia dhe Uruguai. Ndërkohë Rusia dhe Brazili, së bashku me Shtetet e Bashkuara, janë ndër vendet që nuk e bëjnë “listën e sigurt” fillestare, raporton Reuters.

Votimi ka për qëllim të mbështesë industrinë e udhëtimit në BE dhe destinacionet turistike, veçanërisht vendet në Evropën Jugore të goditura më rëndë nga pandemia Covid-19.

Kina gjithashtu do të aprovohej përkohësisht, megjithëse udhëtimi do të hapet vetëm nëse autoritetet kineze lejojnë gjithashtu në vizitorët e BE.

Reciprociteti është një kusht për të qenë në listën e sigurt.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat