​Turqia teston trenin e parë elektrik të prodhuar në vend

Evropë

​Turqia teston trenin e parë elektrik të prodhuar në vend

Më: 30 qershor 2020 Në ora: 12:03
Foto

Ministri i Industrisë dhe Teknologjisë së Turqisë, Mustafa Varank deklaroi se sot filloi testimi në fabrikë i trenit elektrik vendas, i cili duhet të jetë në përdorim deri në fund të vitit.

Testimi i vagonëve dhe përbërja e trenit të parë elektrik turk, i cili ishte projektuar dhe prodhuar me burime të brendshme, ka filluar në fabrikën Tuvasas në Sakarya, thuhet në informacion.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat