Rritet numri i të prekurve nga COVID-19/ Luksemburgu ashpërson masat! - Bota Sot
Rritet numri i të prekurve nga COVID-19/ Luksemburgu ashpërson masat!

Evropë

Rritet numri i të prekurve nga COVID-19/ Luksemburgu ashpërson masat!

Më: 2 korrik 2020 Në ora: 10:07
Foto ilustrim

Teksa numri i rasteve të reja me Covid-19 vazhdon dhe rritet në Luksemburg qeveria vendosi sot të zmbrapset në lehtësimin e masave kundër koronavirusit të ri.

“Për takimet e më shumë se 20 personave, sugjerimet për distancim, që më parë ishin të këshilluara, do të zëvendësohen me rregullore detyruese”, tha kryeministri Xavier Bettel.

“Shifrat nuk janë alarmuese, por ne duhet të parandalojmë që situata të përkeqësohet në të ardhmen”, shtoi ai.

Infeksionet e reja janë kryesisht në mesin e të rinjve. Në Luksemburg, numri i personave që janë testuar pozitivisht për COVID-19 është 4 345, kurse ai i vdekjeve ka arritur në 110 viktima.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat