​Merkel në ‘mini-samitin’ e BE për buxhetin më 8 korrik në Bruksel - Bota Sot
​Merkel në ‘mini-samitin’ e BE për buxhetin më 8 korrik në Bruksel

Evropë

​Merkel në ‘mini-samitin’ e BE për buxhetin më 8 korrik në Bruksel

Më: 2 korrik 2020 Në ora: 18:05
Angela Merkel

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Layen ka planifikuar një "mini-samit" në Bruksel për 8 korrik, në cilin ajo ftoi presidentin e Parlamentit Evropian Charles Michel, atë të Këshillit Evropian David Sassoli dhe kancelaren Angela Merkel si lidere e Gjermanisë që kryeson Presidencën e Këshillit të BE-së.

Tema kryesore e mini-samitit do të jetë përparimi në negociatat për miratimin e buxhetit të BE për periudhën nga 2021 deri në vitin 2027 dhe fondin e rimëkëmbjes.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat