Magjia e arkitekturës feston ditëlindjen: Njëzet vjet nga ndërtimi i urës-tunel Öresund - Bota Sot
Magjia e arkitekturës feston ditëlindjen: Njëzet vjet nga ndërtimi i urës-tunel Öresund

Evropë

Magjia e arkitekturës feston ditëlindjen: Njëzet vjet nga ndërtimi i urës-tunel Öresund

Më: 3 korrik 2020 Në ora: 14:18
Kopenhagë

Kryeqytetin danez Kopenhagë dhe qytetin suedez Malme i lidh rruga – tetë kilometra ura e gjatë Öresund, e cila në ishullin artificial Berno, vazhdon në tunelin nënujor

Ura e Öresundit apo Øresund është dedikuar për komunikacion rrugor (katër korsi) dhe komunikacion hekurudhor (dy korsi) dhe është ura-tunel më e gjatë e llojit të këtillë në Evropë.

Gjithashtu, ura është ndër më të gjatat në botë e cila kalon kufirin shtetëror.

Sipas projektit të arkitektit danez, George K.S. Rotne, të kompanisë “COWI”, ndërtimi ka filluar më 1995. Pjesa e fundit është ndërtuar në vitin 1999, ndërkaq ura-tunel zyrtarisht është hapur më 1 korrik 2000.

Ura shtrihet nga Malme deri te ishulli artificial Paberholm (ishulli Biber i cili emrin e ka marrë, sepse gjendet mu pranë ishullit natyral Saltholm, që do të thotë kripë), është vendosur në mes të ngushticës detare.

Ky ishull është ndërtuar nga materiali i nxjerrë nga fundi i detit gjatë ndërtimit të urës.

Në atë ishull ura kalon në tunel në gjatësi prej katër kilometrash, nga të cilat tri kilometra e gjysmë gjenden nën sipërfaqen e detit.

Tunelin e përbëjnë madje pesë tunele më të vogla, nga të cilët katër i janë dedikuar komunikacionit rrugor dhe atij hekurudhor, ndërsa i pesti për evakuim.

Këtë urë e kalojnë brenda vitit më shumë se 20 milionë njerëz, ndërsa më të shumtët janë ata të cilët jetojnë në Suedi dhe anasjelltas.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat