Nga endacak rrugësh bëhet shumë i pasur dhe punëson vetëm të pastrehët - Bota Sot
Nga endacak rrugësh bëhet shumë i pasur dhe punëson vetëm të pastrehët

Evropë

Nga endacak rrugësh bëhet shumë i pasur dhe punëson vetëm të pastrehët

Më: 3 korrik 2020 Në ora: 15:51
Drew Goodall

Drew Goodall ishte vetëm në të njëzetat kur karriera e tij e aktrimit, për fat të keq, filloi të dështojë. Ai ngadalë ndaloi së marri rolet që donte derisa përfundimisht nuk kishte asnjë.

CEO me qendër në Londër kishte qenë një yll në rritje në atë kohë, por gjërat për të shkuan keq. Ai u detyrua të dilte në rrugë pasi nuk mund të përballonte as të mbante një çati mbi kokë.

Drew tani është Drejtori i Përgjithshëm i Sunshine Shoeshine, një kompani e pastrimit të këpucëve që fiton 250,000 paund çdo vit, dhe punëson vetëm të pastrehët. Qëllimi i tij është të ndihmojë për të tërhequr sa më shumë nga ajo vrimë e errët në të cilën ai dikur ka jetuar.

Ne ngrihemi duke ngritur të tjerët

Duke folur për BBC, Drew flet për mënyrën sesi një djalë e ndihmoi atë kur ishte i pastrehë. Ai kishte vuajtur jashtëzakonisht shumë atje në rrugë, duke duruar të ftohtin në Londër dhe madje duke u goditur nga zvarritjet e dhunshme çdo herë.

“Të paktën në përvojën time, të qenit i pastrehë ishte diçka që u ndodhte njerëzve të tjerë,” tha ai. “Thjeshtë personi që shihni duke fjetur jashtë stacionit. Nuk është diçka për të cilën mendoni drejtpërdrejt, “Kjo do të më ndodhë mua.” Ai tha, “Ka njerëz që punojnë në qytetin e Londrës dhe ata pastrojnë këpucë. Ndoshta ju mund ta bëni atë.” Dhe unë mendova, “Po, e di se mund ta bëja këtë.”

Nuk ishte e lehtë për Drew në fillim. Ai nuk kishte një zyrë ose ndonjë hapësirë ??pune. Praktika e tij u konsiderua fjalë për fjalë të paligjshme në Londër. Ai mund të ishte arrestuar për thyerjen e ligjeve të ashpërsisë. ”E tëra që bënte ishte pastrimi i këpucëve për punëtorët e zënë, të cilët kaluan në këndin e tij.

Fati i shkëlqeu Drew kur një nga klientët e tij i ofroi atij një hapësirë ??pune në hollin e tij të zyrës. Drew ishte në gjendje të ndalonte të fshihej nga policia dhe të punonte lirshëm dhe i qetë në atë pikë. Ai fitoi një shumë të arsyeshme parash dhe ishte në gjendje të dilte nga rrugët.

Pas shumë vitesh punë, përkushtim dhe vendosmëri, Drew ishte në gjendje ta shndërronte Sunshine Shoeshine në një kompani të suksesshme. Tani ai ka disa lokacione rreth Londrës me shumë punonjës në listën e pagave të tij.

Gjëja më domethënëse në lidhje me historinë e Drew është se ai punëson vetëm të pastrehët dhe të paaftë për të punuar. Ai kurrë nuk harron se nga erdhi dhe tmerret nëpër të cilat ka jetuar. Ai u ofron një ndihmë të tjerëve që po vuajnë të njëjtin fat të tmerrshëm, një shans për të përmirësuar jetën e tyre dhe për të gjetur ndonjë qëllim.

Ai jeton një jetë të rehatshme dhe të lumtur tani, dhe gjen përmbushje në faktin se ai po ndihmon të tjerët në gjendjen e të cilëve ka jetuar dikur.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat