Merkel: Ia vlen ta mbash Evropën të bashkuar - Bota Sot
Merkel: Ia vlen ta mbash Evropën të bashkuar

Evropë

Merkel: Ia vlen ta mbash Evropën të bashkuar

Më: 3 korrik 2020 Në ora: 23:06
Angela Merkel

Ia vlen ta mbash të bashkuar Evropën, deklaroi kancelarja gjermane Angela Merkel gjatë një fjalimi në Bundesrat.

Gjatë fjalimit në Bundesrat, trupi legjislativ që përfaqëson 16 landet e Gjermanisë në nivel federal, kancelarja bëri edhe prezantimin e vizionit të presidencës gjermane gjatë presidencës së radhës të BE-së.

“Pandemia tregoi prekshmërinë e Europës. Europa nuk është vetëm një dhuratë e historisë, por edhe një projekt për të cilin është punuar me përpjekje”, shtoi kancelarja.

”Kohezioni në BE është garantues i paqes dhe mirëqenies së kontinentit”, theksoi ajo.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat