Rikthehet vala e dytë e Koronavirusit në qytetin italian - Bota Sot
Rikthehet vala e dytë e Koronavirusit në qytetin italian

Evropë

Rikthehet vala e dytë e Koronavirusit në qytetin italian

Më: 4 korrik 2020 Në ora: 11:35
Foto ilustrim

Asgjë nuk po e ndal virusin. Alarmi vjen sërish nga vendi fqinj Italia, ku raportohet se është rikthyer vala e COVID-19 në Veneto.

“Po hedhim në plehra 4 muaj masash”, këto ishin fjalët e guvernatorit të Venetos, Luca Zaia, pasi u njoftua se indeksi R që mat epideminë e koronavirusit ka kaluar ditët e fundit nga 0.43 në 1.63.

Vatra të shumta po dalin përditë në këtë rajon, nga të parët që u godit nga pandemia në javët e para të vitit, ndoshta edhe më herët.

Një nga vatrat më shqetësuese vjen nga një lokalitet pranë Vicencës, ku rreth 90 persona janë nën hetim epidemiologjik pasi një menaxher i një sipërmarrje të produkteve metalike ishte kthyer nga Serbia, vend ku kishin një degë. AI bashkë me kolegët e tij kishin rënë në kontakt me një person të zonës, i cili doli i infektuar.

Por në mënyrë të papërgjegjshme, personi ishte kthyer në Itali me 25 qershor, kishte marrë pjesë dy ditë më vonë në një varrim dhe më pas në një ditëlindje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat