Merkel nderon të moshuarit për sakrificat në pandemi - Bota Sot
Merkel nderon të moshuarit për sakrificat në pandemi

Evropë

Merkel nderon të moshuarit për sakrificat në pandemi

Më: 4 korrik 2020 Në ora: 22:13
Kancelarja gjermane, Angela Merkel

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka bërë një falënderim të veçantë për të moshuarit që sipas saj, janë përballur me vështirësi dhe vetmi në muajt e izolimit kundër koronavirusit.

Në adresimin e saj të përjavshëm, Merkeli ka falënderuar gjermanët e moshave më të vjetra që kanë pranuar kufizimet për distancë sociale.

Ajo ka thënë se ka qenë e dhimbshme që nuk kanë mundur t’i shohin fëmijët dhe nipat për shumë javë.

Si në krejt vendet e botës, edhe në Gjermani të moshuarit janë më të goditurit nga pandemia e koronavirusit.

Një numër i tyre kanë vdekur nëpër qendra të kujdesit për të moshuarit.

Gjermania ka filluar me testimin e asimptomatikëve në qendrat e kujdesit, me qëllim që të pamundësohet përhapja e koronavirusit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat