“Nuset” protestojnë në Romë kundër kufizimeve të koronavirusit - Bota Sot
“Nuset” protestojnë në Romë kundër kufizimeve të koronavirusit

Evropë

“Nuset” protestojnë në Romë kundër kufizimeve të koronavirusit

Më: 7 korrik 2020 Në ora: 15:16
Foto

Një grup i grave protestuan sot në Romë kundër masave të sigurisë ndaj koronavirusit që ndalojnë zhvillimin e dasmave të mëdha.

Një grup i grave të veshura si nuse protestuan në Romë të martën kundër masave të sigurisë ndaj koronavirusit që ndalojnë ceremonitë e mëdha fetare si dhe një martesë e madhe, raporton Cnn.

Ngjarja, e organizuar nga një shoqatë italiane e dasmave, u quajt “parakalim mobil i beqareve ose i pamartuarve”.

Rreth 15 gra mbanin shenja dhe pozonin para vendeve të famshme të Romës si Fontana di Trevi. Ato u fotografuan gjithashtu jashtë Parlamentit Italian, ku u bashkuan nga anëtarët e industrisë së dasmave të goditura shumë nga vendi.

Protestuesja Francesca Del Vechio, e cila është nga Napoli, i tha CNN se ajo ishte menduar të “martohej në shtator, por për shkak të kufizimeve të qeverisë na u desh të shtyjmë datën për të paktën një vit”.

Ajo tha se ndërsa ndryshimi i datës nuk ishte çështje, ajo do të dëshironte të martohej vitin e ardhshëm “pa kufizime”. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat