Studimi spanjoll/ Çfarë u zbulua për imunitetin e tufës - Bota Sot
Studimi spanjoll/ Çfarë u zbulua për imunitetin e tufës

Evropë

Studimi spanjoll/ Çfarë u zbulua për imunitetin e tufës

Më: 9 korrik 2020 Në ora: 16:35
Foto ilustrim

Një studim në Spanjë hodhi dyshime mbi imunitetin e tufës si mënyrë për trajtimin e pandemisë së koronavirusit. Studimi i më shumë se 60,000 njerëzve vlerëson se vetëm rreth 5% e popullsisë spanjolle ka zhvilluar antitrupa, shkruan revista mjekësore Lancet.

Imuniteti i tufës arrihet kur mjaftueshëm njerëz infektohen me një virus për të ndaluar përhapjen e tij. Rreth 70 deri në 90% e një popullate duhet të jetë imune, për të mbrojtur të painfektuarit.

Përhapja e antitrupave të sëmundjes që e shkakton koronavirusi COVID-19 ishte nën 3% në rajonet bregdetare, por më e lartë në zonat e Spanjës me shpërthime më të mëdha, thuhet në raport.

“Me gjithë ndikimin e lartë të COVID-19 në Spanjë, vlerësimet e përhapjes mbeten të ulëta dhe janë të pamjaftueshme për të siguruar imunitetin e tufës”, thanë autorët e studimit.

“Në këtë situatë, distanca fizike dhe përpjekjet për të identifikuar dhe izoluar rastet e reja dhe kontaktet e tyre janë të domosdoshme për kontrollin e ardhshëm të epidemisë”, thekson raporti.

Studimi mendohet të jetë më i madhi i këtij lloji në Evropë. Spanja ka regjistruar më shumë se një çerek milioni raste me koronavirus dhe mbi 28,000 viktima.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat