Deputeti kroat: Represioni i Vuçiqit, pengesë kryesore për Serbinë në rrugën drejt BE-së - Bota Sot
Deputeti kroat: Represioni i Vuçiqit, pengesë kryesore për Serbinë në rrugën drejt BE-së

Evropë

Deputeti kroat: Represioni i Vuçiqit, pengesë kryesore për Serbinë në rrugën drejt BE-së

Më: 9 korrik 2020 Në ora: 18:11
Beograd

Deputeti kroat Tonino Picula tha të enjten se politikat shtypëse të presidentit serb Aleksandar Vuçiq ishin një pengesë kryesore për rrugën e Serbisë drejt BE-së dhe u bëri thirrje kolegëve nga Partia Popullore Evropiane që të ndalojnë mbështetjen e tij.

Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabiq ka akuzuar eurodeputetët Tonino Picul, Tanja Fajon dhe komisionarin e Këshillit të Evropës për të Drejtat e Njeriut se po nxisin drejtpërdrejt trazirat në Beograd.

Picula tha se ishte i zhgënjyer nga akuzat pa asnjë provë, dhe i quajti skenat e brutalitetit të pishinave ndaj protestuesve në rrugët e Beogradit "tronditëse".

"Protestat paqësore të qytetarëve kundër mospërputhjes së qeverisë serbe dhe presidentit Aleksandar Vuçiq në administrimin e krizës së koronavirusit janë përshkallëzuar pikërisht për shkak të sjelljes së autoriteteve shtypëse," tha Picula.

"Qytetarët e Serbisë dhe më gjerë kanë pasur mundësinë të shohin imazhe të dhunës falë raportimit të një numri të vogël të mediave siç është televizioni N1 dhe Nova.rs që nuk janë nën kontrollin e autoriteteve në Serbi," shtoi ai.

Picula i bëri thirrje udhëheqjes serbe që të përmbahen nga reagimet e dhunshme në protestat në Serbi, dhe protestuesve të paraqesin kërkesat e tyre me qetësi dhe me argumente.

"Në të njëjtën kohë, unë pres që kolegët e Partisë Popullore Evropiane (EPP), nga të cilat është Vuçiqi anëtar, të ndalojnë politikat kundërproduktive ndaj vendeve në Evropën Juglindore dhe të aprovojnë në heshtje, dhe nganjëherë të mbështesin drejtpërdrejt, partitë simotra, politikat dhe vlerat e të cilave janë në konflikt të drejtpërdrejtë me vlerat e zakonshme evropiane,” tha Picula.

"Është shpërbërja e institucioneve demokratike në Serbi dhe forcimi i praktikave autoritare të Vuçiqit që janë ndër pengesat kryesore për përparimin e prekshëm në rrugën e Serbisë drejt Bashkimit Evropian", tha Picula, ish-presidenti i grupit të punës të Ballkanit Perëndimor dhe raportuesi i PE për rekomandimet e zgjerimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat