Italia ka mundësi ta zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme, thotë kryeministri - Bota Sot
Italia ka mundësi ta zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme, thotë kryeministri

Evropë

Italia ka mundësi ta zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme, thotë kryeministri

Më: 10 korrik 2020 Në ora: 13:57
Giuseppe Conte

Gjendja e jashtëzakonshme e shpallur në Itali si përgjigje ndaj  krizës së koronavirusit duket se tani do të zgjatet përtej 31 korrikut, ka thënë kryeministri Giuseppe Conte.

Conte tha se bazuar në situatën në vend, ishte “e arsyeshme” të “vazhdojë urgjencën e koronavirusit”.

Ai tha se masa ishte vendosur në fuqi për të mbajtur virusin nën kontroll.

Një gjendje e jashtëzakonshme u jep autoriteteve rajonale autorizime shtesë për të zbatuar procedura për të ndihmuar në kufizimin e përhapjes së virusit. Këto mund të përfshijnë kufizime të udhëtimit, mbylljen e hapësirave publike dhe ndalimin e tubimeve publike, raporton BBC.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat