​Testim i detyrueshëm për COVID-19 për udhëtarët nga 16 vende - Bota Sot
​Testim i detyrueshëm për COVID-19 për udhëtarët nga 16 vende

Evropë

​Testim i detyrueshëm për COVID-19 për udhëtarët nga 16 vende

Më: 24 korrik 2020 Në ora: 23:07
Kryeministri francez, Jean Castex

Kryeministri francez, Jean Castex njoftoi sot testimin e detyrueshëm për udhëtarët që mbërrijnë në Francë nga 16 vende, ku koronavirusi qarkullon ndjeshëm, mes të cilëve SHBA-ja dhe Algjeria dhe një përgjithësim të testeve pas mbërritjes së tyre në aeroporte.

Duke përmendur 16 vendet në botë ku qarkullimi viral është veçanërisht i fortë, Castex theksoi se për këto vende, udhëtarët do të duhet të disponojnë një test që dëshmon se ata nuk janë bartës të virusit.

“Ne e dimë se në disa prej këtyre vendeve nuk ekziston një strategji depistimi dhe se aksesi për teste është i vështirë, si pasojë ne kemi vendosur të përgjithësojmë testet pas mbërritjes”, shtoi ai duke nënvizuar se rastet pozitive do të vendosen në karantinë.

Vendet e përfshira janë sipas Matignon, SHBA-ja, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini, Panamaja, Afrika e Jugut, Kuvajti, Katari, Izraeli, Brazili, Peruja, Serbia, Algjeria, Turqia, Madagaskari, India dhe Omani.

Maroku, i cituar fillimisht në këtë listë nga burime qeveritare, nuk bën pjesë për momentin, sipas Matignon.

Castex theksoi se për këto 16 vende kufiri është i mbyllur duke theksuar se e vetmja lëvizje e pasagjerëve përshin shtetasit francezë që banojnë në këto vende ose qytetarë të këtyre vendeve që kanë një leje qëndrimi në Francë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat