Belgjikë, hyn në fuqi mbajtja e detyrueshme e maskave - Bota Sot
Belgjikë, hyn në fuqi mbajtja e detyrueshme e maskave

Evropë

Belgjikë, hyn në fuqi mbajtja e detyrueshme e maskave

Më: 25 korrik 2020 Në ora: 15:37
Foto Ilustrim

Masat e reja për frenimin e përhapjes së koronavirusit hynë sot në fuqi, veçanërisht rregulli që e bën të detyrueshme mbajtjen e maskës në tregje, rrugë kryesore dhe në ambjentet publike.

Masat më strikte, që u vendosën ndërkohë që shifrat e infektimeve po rriten në vend, përfshijnë gjithashtu detyrimin për restorantet për të ruajtur koordinimin e klientëve të tyre gjatë 14 ditëve.

Maska janë gjithashtu të detyrueshme në restorante, por jo kur njerëzit janë ulur në tryezë.

Nga 15 korriku deri më 21 korrik, rreth 126 raste të reja me koronavirus janë regjistruar në Belgjikë, një rritje me 63% në raport me periudhën shtatë ditore të mëparshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat