Italia drejt fundit të pandemisë - Bota Sot
Italia drejt fundit të pandemisë

Evropë

Italia drejt fundit të pandemisë

Më: 25 korrik 2020 Në ora: 22:44
Foto ilustrim

Italia ka regjistruar 275 raste të reja të koronavirusit në 24 orët e fundit (të premten ishin 252), ndërkohë pesë pacientë kanë humbur jetën, nga 6 të vdekur që kishte në vendin tonë.

Ministria e Shëndetësisë deklaroi se për të dytën ditë radhazi nuk ka vdekje në Lombardi, ndërsa raste të reja pozitive janë 79, kryesisht asimptomatike. Të shëruarit vazhdojnë të rriten dhe provincat e Kremones, Pavia dhe Sondrio nuk regjistrojnë ndonjë ngjitje të re.

Në total që prej fillimit të pandemisë në Itali janë regjistruar 12,442 raste, 35,102 vdekje dhe 198.320 të shëruar, 128 pacientë janë rikuperuar vetëm 24 orët e fundit.

Ministri i Shëndetësisë Roberto Speranza në një postim në facebook shkruan se “numri i çështjeve të reja në botë vazhdon të rritet. Ne duhet ta mbrojmë vendin tonë brenda një konteksti ndërkombëtar që po përkeqësohet.Ne jetojmë në një planet. Kjo betejë fitohet me vendosmëri dhe solidaritet”. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat