Përplasja në det me Greqinë/ Tërhiqet Turqia, largon anijet ushtarake nga ‘zona e nxehtë’ - Bota Sot
Përplasja në det me Greqinë/ Tërhiqet Turqia, largon anijet ushtarake nga ‘zona e nxehtë’

Evropë

Përplasja në det me Greqinë/ Tërhiqet Turqia, largon anijet ushtarake nga ‘zona e nxehtë’

Më: 12 gusht 2020 Në ora: 22:09
Turqia largon anijet ushtarake nga ‘zona e nxehtë’

Anija kërkimore turke “Oruc Reis” ka filluar të largohet nga zona ‘e nxehtë’ e Mesdheut Lindor, për të cilën ka pasur edhe tensione me shtetin grek edhe ditën e djeshme.

Sipas raportimeve të medieve greke anija turke po vazhdon rrugën e saj në lindje, brenda EEZ-së Qipro, megjithatë është akoma në kufijtë e NAVTEX ilegal të Ankarasë.

Shtabi i Përgjithshëm i Marinës bën me dije se anija turke e shoqëruar nga anije luftarake turke po lundron me një shpejtësi prej 4 nyje dhe po monitorohet nga afër nga anijet e Marinës Greke.

Lajmi u konfirmua gjithashtu nga Agjensia e Athinës:

“Sipas informacioneve të reja, anija kërkimore turke ‘Oruc Reis’ u largua nga territori Grek 20 minuta më parë dhe po lëviz në verilindje, brenda EEZ-së Qipriote, dhe brenda NAVTEX-it turk të lëshuar në mënyrë të paligjshme”.

Shihni pozicionin e anijes në hartën përkatëse:

Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat